Warning: sprintf(): Too few arguments in /home/regbrand/public_html/wp-content/themes/Avada/includes/metaboxes/tabs/tab_sliders.php on line 164
تنظیم صورتجلسات در ثبت تغییرات شرکت چگونه انجام می شود + دانلود نمونه صورتجلسات

سامانه تخصصی ثبت شرکت ها، نام و علائم تجاری

تنظیم صورتجلسات در ثبت تغییرات

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

اگر شما جزء صاحبان، مؤسسان و یا شرکای یک شرکت هستید، حتما تابحال با موقعیتی مواجه شده اید که به اجبار یا اختیار نیاز به ایجاد تغییراتی در شرکت بوده است. حتما این را می دانید که ثبت تغییرات هم نیازمند کسب اطلاعات در مورد این موضوع است. پس اگر میخواهید با آگاهی و رعایت اصول اقدام به این کار کنید این مقاله را مطالعه نمایید.

آنچه در این مقاله می خوانید…

خواندن این مقاله را به چه کسانی پیشنهاد می کنیم؟
 • صاحبان کسب و کار
 • افرادی که قصد راه اندازی شرکت دارند
 • علاقمندان به قانونی کردن کسب و کار

تغییرات در شرکت ها چگونه انجام می شود؟

اطلاعات تماس

همیشه یک شرکت در وضعیت ثابتی قرار نمی‌ گیرد و ممکن است با توجه‌ به شرایط شرکت، نیاز به تغییراتی داشته باشد. برای تغییرات شرکت‌ها، می‌بایست مجمع تشکیل شود و در آن تصمیمات مورد نظر طی صورتجلسه‌ای تنظیم و به امضاء سهامداران و اعضاء هیئت مدیره برسد. ما در این مقاله علاوه بر ذکر انواع تغییرات شرکت ها، نمونه ی صورتجلسات تغییرات را آورده و در اختیار شما قرار داده ایم. پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

همانطور که گفته شد برای انجام تغییرات شرکت ها، باید ابتدا به تنظیم صورتجلسه در مجامع تشکیل شده پرداخت. تنظیم صورتجلسه قانون و مقررات خاص خود را دارد که با توجه به نوع اساسنامه شرکت، نوع مؤسسه و …  نکات بسیاری را می‌بایست طبق قانون تجارت رعایت نمود. تهران ثبت با بکارگیری مشاوران آموزش دیده و وکلای باتجربه، آماده ی ارائه ی مشاوره رایگان در زمینه ی ثبت تغییرات به مشتریان خود می باشد.

در توضیح انواع مجمع‌ها می‌توان به مجمع عمومی‌، مجمع عمومی‌ فوق العاده، مجمع عمومی‌ عادی و هیئت مدیره اشاره نمود که هرکدام وظایف و صلاحیت مربوط به خود را دارند.

تغییرات شرکت
مجمع عمومی

مجمع عمومی‌

شرکت های سهامی‌ دارای ارکان تصمیم گیرنده می‌ باشند. از جمله ارکان تصمیم گیرنده در این شرکت ها، مجامع عمومی‌ می‌ باشند. مجامع عمومی‌، از اجتماع سهامداران شرکت و مجموع اشخاصی تشکیل شده است که شخصیت حقوقی شرکت را بوجود آورده اند. مجمع عمومی‌ بالاترین مرکز قدرت شرکت و تعیین کننده مقررات آن می‌ باشد.

مجمع عمومی عادی

مجمع عمومی‌ عادی

اجتماع سالیانه صاحبان سهام برای تصویب حساب ها و تراز نامه و تخصیص سود و زیان ، تعیین مدیران و بازرسان “مجمع عمومی‌ عادی” نام دارد.  هر صاحب سهمی‌، خواه سهم وی با نام یا بی نام باشد یا دارای سهم ممتاز باشد یا عادی، می‌ تواند در مجمع عمومی‌  شرکت کند . گاهی در خلال سال مالی برای اتخاذ تصمیم درباره اموری که در صلاحیت مجمع عمومی‌ عادی است (مواردی از قبیل حجر، فوت، استعفاء یا سلب شرایط مدیر یا بازرس، موارد موضوع ماده 112 ل.ا.ق.ت و یا سایر موارد ) دعوت مجمع عمومی‌ عادی بطور فوق العاده ضرورت می‌ یابد. این مجمع فقط از لحاظ زمانی فوق العاده است، اما از نظر نصاب و صلاحیت ها مشمول مقررات راجع به مجمع عمومی‌ عادی می‌باشد.

مجمع عمومی فوق العاده

مجمع عمومی‌ فوق العاده

در مجمع عمومی‌ فوق العاده که در چهار ماه پس از شروع سال مالی جدید برگزار می‌شود، حضور بیش از نیمی‌ از سهام داران الزامی‌ است. در این مجمع معمولا به اموری مانند کاهش و یا افزایش سرمایه شرکت، ایجاد و طرح تغییرات در اساسنامه شرکت و یا موضوعات مرتبط با انحلال شرکت رسیدگی می‌شود و زمانی هر یک از تصمیمات ذکر شده قابل اجرا خواهند بود که به رای گیری گذاشته شده و با موافقت حداقل دو سوم افراد حاضر مواجه شود.

چنانچه مجمع عمومی فوق العاده با حضور کلیه شرکاء تشکیل نشده و بلکه با حضور اکثریت شرکاء باشد، ارائه اصل روزنامه کثیر الانتشار شرکت که حاکی از رعایت تشریفات دعوت از مجمع عمومی فوق العاده است الزامی است.

حتما بخوانید: شرکت سهامی خاص
صورتجلسه هیئت مدیره

صورتجلسه هیئت مدیره

هیئت مدیره شرکت از بین اعضا همان شرکت انتخاب می شود که مسئولیت اداره شرکت را بر عهده دارند. تعداد اعضای هیئت مدیره در هر یک از شرکت های تجاری متفاوت از دیگری است. برای مثال حداقل تعداد اعضای هیئت مدیره در شرکت های سهامی خاص 3 نفر است؛ در حالی که حداقل تعداد اعضای هیئت مدیره در شرکت های با مسئولیت محدود 2 نفر تعیین شده است. برای تشکیل جلسات هیئت مدیره، حضور بیش از نیمی از اعضاء هیئت مدیره الزامی است. تصمیمات هیئت مدیره باید با اکثریت آرا حاضرین تصویب شود؛ مگر آنکه در اساسنامه اکثریت بیشتری پیش بینی شده باشد. حضور در جلسات هیئت مدیره «قائم به شخص» است. یعنی اعضا هیئت مدیره باید شخصاً در جلسات هیئت مدیره شرکت کنند و نمی توانند این اختیار را به وکیل خود تفویض کنند.

در صورتی که در اساسنامه پیش بینی شده باشد که تصمیمات ذکر شده را از طریق هیئت مدیره هم می توان انجام داد به ثبت رساندن آن از طریق هیئت مدیره بلامانع است.

ثبت شرکت در ایران
انواع تغییرات شرکت‌ها

انواع تغییرات شرکت‌ها

 

 • تغییر نام شرکت (اصلاح ماده اساسنامه)
 • تغییر و الحاق به موضوع شرکت (اصلاح ماده اساسنامه)
 • تغییر سال مالی شرکت (اصلاح ماده اساسنامه)
 • تغییر محل شرکت
 • نقل و انتقال
 • افزایش سرمایه
 • پرداخت سرمایه تعهدی
 • کاهش سرمایه
 • اصلاح ماده اساسنامه
 • ادغام
 • تاسیس شعبه
 • ثبت انتقالی
 • تبدیل سهام با نام به سهام بی نام
 • تبدیل سهام بی نام به سهام بانام
 • پرداخت سرمایه تعهدی
 • انحلال شرکت

همچنین، برخی از تغییرات در صلاحیت مجمع عمومی‌ عادی و یا عادی بطور فوق العاده می‌باشد. این تغییرات عبارت است از :

 • انتخاب یا تمدید اعضای هیئت مدیره و تعیین سمت آنها
 • تعیین وضعیت حق امضاء
 • انتخاب بازرس
 • تصویب ترازنامه مالیاتی
 • انتخاب روزنامه کثیر الانتشار
مراحل ثبت شرکت

سخن پایانی

با توجه به اینکه مؤسسین شرکت قصد انجام چه نوع تغییراتی را داشته باشند، مدارک و مراحل متفاوتی لازم است که برای اطلاع از آن می توانید با مشاوران حقوقی تهران ثبت تماس بگیرید. تهران ثبت با بیش از 100 مشاور آموزش دیده و با تجربه می تواند شما را راهنمایی کرده و اطلاعات لازم را در مورد ثبت تغییرات موردنظر شما در اختیارتان قرار دهد. برای ارتباط با این مشاوران می توانید با شماره ی ۰۲۱۴۳۹۰۲۰۰۰ تماس حاصل فرمایید و یا به شماره ی واتساپ ما پیام دهید. همچنین می توانید با مراجعه به صفحه ی ثبت تغییرات و تکمیل کردن فرم و ارسال درخواست منتظر تماس کارشناسان ما باشید.

در این مقاله سعی شد اطلاعات مفیدی در خصوص تنظیم صورتجلسات در ثبت تغییرات، در اختیار شما قرار گیرد. پیشنهاد میکنیم برای انتخاب نام و نوع شرکت، از مشاوره ی رایگان کارشناسان حقوقی تهران ثبت، بهره مند گردید. کافیست با شماره ی 02143902000 تماس حاصل فرمایید.

دکمه ورود به اینستاگرام
دکمه ورود به آپارات

مشاوره رایگان

۲۹ کارشناس حقوقی آنلاین هستند.
۰۲۱۴۳۹۰۲۰۰۰

  نوع مشاوره:

  با ارسال اطلاعات بالا، موافقت خود را جهت دریافت تماس و پیامک اعلام می‌کنم.

  تغییرات شرکت
  4 دیدگاه
  1. علی احمدپور 25 تیر 1401 در 20:15 - پاسخ

   سلام ممنون از مطلب خوبتون، راهنمایی کاملی به من کرد

   • تیم پشتیبانی تهران ثبت 26 تیر 1401 در 09:21

    وقت خوش، خوشحالیم که تونستیم اطلاعات کافی در اختیار شما بذاریم. اگر نیاز به مشاوره رایگان یا اطلاعات بیشتر دارید، کافیست با مشاوران تهران ثبت تماس بگیرید. 02143902000

  2. رامین مصطفوی 26 تیر 1401 در 09:19 - پاسخ

   خیلی مفید بود

  3. buy cialis online in usa 29 شهریور 1401 در 22:37 - پاسخ

   This piece of writing is truly a fastidious one it assists new net viewers, who are wishing in favor of blogging.

  گذاشتن یک نظر

  عنوان

  رفتن به بالا