سامانه تخصصی ثبت شرکت ها، نام و علائم تجاری

سامانه تخصصی ثبت شرکت ها، نام و علائم تجاری

ثبت شرکت چیست؟

زمان مطالعه: 12 دقیقه

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که برای خود کسب و کاری راه اندازی کنید یا حوزه ی فعالیت خود را به صورت رسمی ثبت کنید؟ این مقاله می تواند اطلاعات مفیدی در این خصوص به شما بدهد. پس با ما همراه باشید و این مطلب را تا آخر مطالعه نمایید.

ثبت شرکت چیست؟

آنچه در این مقاله می خوانید…

خواندن این مقاله را به چه کسانی پیشنهاد می کنیم؟
 • صاحبان کسب و کار
 • افرادی که قصد راه اندازی شرکت دارند
 • علاقمندان به قانونی کردن کسب و کار

شرکت به چه معناست؟ چرا ثبت شرکت؟

اطلاعات تماس

در لغت، شرکت به معنای شریک شدن و همدست شدن در کاری است. پس می توان گفت هرگاه دو یا چند نفر به منظور هدفی خاص و یا کسب سود با هم همکاری می کنند، یک شرکت را تشکیل داده اند.

حال، افراد به منظور اعتبار بخشیدن به کار خود و همچنین جلب اعتماد کارفرمایان، سرمایه گذاران و … می توانند کسب و کارشان را به صورت رسمی ثبت نمایند که به این کار ثبت شرکت گفته می شود.

همانطور که گفته شد کلمه شرکت از مشارکت می آید و به معنای همکاری و همدستی است. پس هیچ فردی نمی تواند به تنهایی اقدام به تأسیس شرکت نماید و باید همیشه این نکته را به یاد داشته باشیم که ثبت شرکت یک نفره امکان پذیر نمی باشد و حداقل باید دو شریک وجود داشته باشد.

هیچ شرکتی با مالکیت یک نفر وجود ندارد!!

نکته ی مهم دیگری که وجود دارد این است که شما وقتی اقدام به ثبت شرکت می کنید یعنی می خواهید به کسب و کار و فعالیت خود، شخصیت حقوقی بدهید و چه چیزی بهتر از این؟!

شما شرکت خود را بعد از ثبت، تحت حمایت قانون قرار می دهید؛ تمام فعالیت هایتان جنبه قانونی پیدا کرده و قابل پیگیری می باشند و از آن پس می توانید با خاطری آسوده به تحقق اهداف و آرمان های خود بپردازید.

ثبت شرکت چیست

مزایای ثبت شرکت

 • حمایت قانونی
 • حفظ نام تجاری
 • امکان تبلیغات گسترده تر
 • برخورداری از وام و منابع مالی
 • کسب اعتماد بیشتر مشتریان
 • کسب اعتبار بیشتر
 • معاملات سودمند
 • سفر تجاری به سایر کشورها
 • اماکن شرکت در مناقصات و مزایدات
 • امکان دریافت نمایندگی های داخلی و بین المللی
ثبت شرکت چیست

انواع شرکت ها

بر اساس قانون تجارت در ایران، شرکت ها در 7 قسم قابل ثبت هستند که هر کدام قوانین و مقررات خاص خود را دارند.

 1. شرکت با مسئولیت محدود
 2. شرکت سهامی(سهامی عام و سهامی خاص)
 3. شرکت نسبی
 4. شرکت تضامنی
 5. شرکت های مختلط سهامی
 6. شرکت های مختلط غیر سهامی
 7. شرکت های تعاونی

توضیحات مربوط به هر کدام از این شرکت ها را می توانید به طور جداگانه و کامل، در مقالات دیگر در سایت تهران ثبت، مطالعه نمایید.

مراحل ثبت شرکت

1- انتخاب شریک: پیش تر عنوان شد که ثبت شرکت با مالکیت یک نفر امکانپذیر نیست و حتما باید حداقل دو شریک وجود داشته باشد. اما این نکته را هم فراموش نکنید که در انتخاب شریک خود دقت کنید، زیرا مشکلات ناشی از شریک نامناسب، ممکن است در آینده به فعالیت و کارتان لطمه جدی وارد نماید. تعداد شرکا به نوع شرکت بستگی دارد. مثلا در شرکت مسئولیت محدود وجود دو شریک و برای شرکت سهامی خاص سه سهامدار، الزامی است.

2- تعیین موضوع فعالیت: بعد از اینکه شرکای خود را تعیین کردید، نوبت به مشخص کردن موضوع فعالیتتان است. یعنی علت اصلی ثبت شرکت! در این مورد بهتر است علاوه بر در نظر گرفتن تقاضاهای موجود در بازار، توانایی ها، تخصص و مهارت های خود و افرادی که قرار است با شما همکاری نمایند را نیز مدنظر قرار دهید. همچنین به این نکته هم دقت نمایید که فعالیت، در برخی موضوعات ممنوع میباشد و در برخی دیگر هم نیاز به اخذ مجوز خواهد داشت. پس حتما قبل از اقدام به ثبت شرکت، در مورد موضوع انتخابی خود تحقیق نمایید تا موانعی که ممکن است در آینده سد راهتان شوند را حذف کنید و راهی هموار برای خود بسازید!

ثبت شرکت چیست

3- نوع شرکت: همانطور که گفته شد، شرکت های تجاری در ایران 7 نوع می باشند که هر کدام هنگام ثبت، قوانین خاص خود را دارند. شما با توجه به نوع فعالیتتان، تعداد و روابط بین شرکا، میزان سرمایه ای که برای ثبت شرکت در نظر گرفته اید، می توانید نوع شرکت خود را انتخاب کرده و مراحل ثبت را انجام دهید. لازم به ذکر است، در کشور ما، رایج ترین نوع شرکت ها، شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص می باشد.

حتما بخوانید: شرکت سهامی خاص

4- انتخاب نام مناسب برای شرکت: یکی از مهمترین کارهایی که قبل از اقدام به ثبت باید انجام دهید انتخاب یک نام مناسب برای شرکت است. کاری که شاید لازم باشد هفته ها یا ماه ها به آن فکر کرده باشید و همه ی جوانب را برای آن در نظر گرفته باشید. زیرا یک اسم خوب برای شرکت می تواند تأثیر بسزایی روی ذهن مخاطبان شما داشته باشد و گام بزرگی برای موفقیت شما در ابتدای کار رقم بخورد. انتخاب نام هم، مانند موارد دیگر، قوانین خاص خود را دارد که بهتر است همه ی آنها را در نظر بگیرید. برای مثال نام شرکت در ایران حتما باید حداقل از سه کلمه تشکیل شده باشد، فارسی باشد و تکراری نباشد. حتما قبل از اقدام به ثبت، نام انتخابی خود را جستجو نمایید تا از تکراری نبودن آن مطمئن شوید.

5- تعیین میزان سرمایه اولیه: بهتر است شرکا در همان ابتدای کار، در مورد میزان سرمایه ای که برای شروع در نظر گرفته اند با یکدیگر صحبت کرده و به توافق برسند. چون در صورتی که این موضوع شفاف نشده باشد، ممکن است در آینده مجبور شوید که دست به افزایش یا کاهش سرمایه بزنید که همه ی این ها مستلزم صرف وقت و هزینه ی مجدد می باشد.

میزان سرمایه ثبت شرکت

6- اعلام آدرس و کدپستی معتبر محل فعالیت شرکت: اغلب، این موضوع را کم اهمیت می پندارند؛ اما باید گفت که هرچه در ابتدای راه شفافیت در همه ی جوانب کار را در نظر بگیرید راه برایتان هموار تر خواهد شد و در آینده با مشکلات کمتری روبرو می شوید. از این رو، این نکته را مدنظر قرار دهید که آدرس محلی که قرار است در آن فعالیت خود را شروع کنید و همچنین کدپستی معتبر را اعلام نمایید. زیرا از این پس، قرار است تمام مدارک و ابلاغیه ها به آدرسی که شما می دهید ارسال گردد.

مدارک موردنیاز برای ثبت شرکت

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت بستگی به نوع شرکت دارد، شما می توانید با توجه به اینکه شرکت تان را در چه قالبی می خواهید به ثبت برسانید به مقالات ما در خصوص انواع شرکت ها مراجعه نموده و مدارک مورد نیاز برای هر کدام را مطالعه نمایید.

زمان و هزینه ی ثبت شرکت

ممکن است اولین سوالی که ذهن شما را به خود مشغول کند، این باشد که چه مدت زمانی طول می کشد تا من بتوانم شرکت خود را به ثبت برسانم؟ یا چقدر هزینه لازم است تا صاحب یک شرکت شوم؟

باز هم باید گفت که شرکت ها انواع مختلفی دارند که هر کدام پروسه و روال خودش را دارند. پس نمی توان هزینه و زمان مشخصی را به طور دقیق برای آنها در نظر گرفت.

در این مقاله سعی شد اطلاعات مفیدی در خصوص شرکت و چگونگی ثبت آن، در اختیار شما قرار گیرد. پیشنهاد میکنیم برای انتخاب نام و نوع شرکت، از مشاوره ی رایگان کارشناسان حقوقی تهران ثبت، بهره مند گردید. کافیست با شماره ی 02143902000 تماس حاصل فرمایید.

دکمه ورود به اینستاگرام
دکمه ورود به آپارات

عنوان

رفتن به بالا