داستان برند چسب رازی

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

معروف ترین چسب ایرانی، برند رازی می باشد. داستان برند رازی از زمان فوت پدر برادران گنجی آغاز شد، زمانیکه یکی از دو برادر دانش آموخته رشته شیمی، پیشنهاد داد یک کارخانه چسب سازی با سرمایه ارثیه حجره مغازه پدرشان تاسیس کنند. داستان برند چسب رازی به خاطر نوع بازاریابی یکی از بردران دانش آموخته دکترای صنایع خیلی زود سهم بازار خوبی را از آن خود کرد و برندهای معروف مهرام، یزد تایر، گلدستون، شرکت صنعتی جام دارو و لیزینگ رازی هم از زیر مجموعه های این شرکت 40 ساله می باشد.

آنچه در این مقاله می خوانید…

خواندن این مقاله را به چه کسانی پیشنهاد می کنیم؟
 • علاقه مندان به ایجاد کسب و کار
 • کسانیکه قصد راه اندازی کارخانه دارند
 • علاقمندان به حوزه کارآفرینی

تاریخچه چسب

اطلاعات تماس

تاریخچه چسب به ۲۰۰ هزار سال پیش، به عصر برنز برمی گردد که برای چسباندن اجزای سلاح از آن استفاده می شد. اولین نمونه های چسب در موارد تزیینی به ۶ هزار ساله پیش و نوک پیکان‌ها و تبرها بر می‌گردد. ۳۵۰۰ ساله پیش هم در اجزای پاپیروس ها نوعی چسب به کار برده می شد و ۲۵۰۰ ساله پیش مصریان باستان برای ساخت لوازم چوبی و سلاح از نوعی چسب که از بدن حیوانات تهیه می کردند استفاده می کردند، همچنین روم و یونان هم  برای چسباندن موزاییک و کاشی بر روی دیوار و کف از نوعی ماده چسبنده استفاده می کردند که هنوز بعد از گذشت هزار سال محکم در جای خود مانده است. این نوع چسب که از پوست حیوانات تهیه می شد، بعد از پخت به صورت ژله ای در آمده که آن را خشک می کردند و به صورت پودر نگهداری می کردند و در صورت لزوم به آن آب اضافه می کردند اما این نوع چسب هم بسیار گران بود، هم بسیار کم و هم در دسترس عموم مردم نبود . چسب امروزی حاصل ظهور علم شیمی و معدن در سال ۱۹۳۰ و زمان جنگ جهانی اول می باشد که دانشمندان توانستند در انقلاب پلاستیک انواع چسب ها را اختراع کنند اما چسب قطره ای کاملا تصادفی اختراع شد، در سال ۱۹۴۲ آقای کوور دنبال راهی برای شفاف سازی پلاستیک نشانه گیری برای اسلحه‌های جنگی بود که نوعی چسب شفاف اختراع کرد که بسیار قوی بود اما عمر کوتاهی داشت و محققان این نوع ماده به نام سیانولکریلات را به عنوان چسب رد می کردند او تا سال ۱۹۵۰ روی این چسب و فرمول آن کار کرد و چسبی اختراع کرد که یک قطره از آن برای مصارف خانگی بسیار مناسب بود و اینگونه شد که استفاده از چسب قطره ای در صنعت هوافضا، ساخت و ساز، دارو و مهندسی رواج پیدا کرد. دانشمندان می گویند هر قطره از چسب قطره ای می تواند جسمی حدود ۱ تن را نگه دارد.

بنیانگذاران برند رازی چه کسانی بودند؟

محمدرضا گنجی متولد سال ۱۳۳۹ در شهر تهران می باشد. وی به خاطر شغل پدرش که مغازه فرش فروشی در بازار داشت، در محله مولوی زندگی می کرد. آقای گنجی در یک خانواده مذهبی و سیاسی بزرگ شده بود در سن ۷ سالگی مادر خود را از دست داد و در تمامی دوران تحصیل در مدرسه، همزمان در حجره پدرش هم کار می کرد. ایشان و ۲ برادرش، قبل از رفتن به مدرسه، ابتدا به مغازه پدرشان می رفنتد و بعد از تعطیل شدن مدرسه هم، مجدد راهی مغازه پدر می شدند و بدین ترتیب از زمانی که ۷ سال داشت به همراه ۲ برادرش که حدود ۱۰ سال از او بزرگتر بودند، در کنار مدرسه، کاسبی هم از پدرشان یاد می گرفتند اینکار باعث شد تا در آینده روشهای بازاریابی خوبی به کار بگیرند و سهم بازار را بعد از چند سال، از رقبای قدیمی تر یعنی چسب پارس بگیرند و عنوان چهارمین چسب برتر خاورمیانه را از آن خود کنند. هر ۳ برادر درسخوان بودند، آقای محمدرضا گنجی در مقطع دبیرستان در رشته ریاضی ادامه تحصیل داد و و لیسانس مدیریت صنعتی گرفت و سپس تا مقطع دکترای مهندسی صنایع را ادامه داد وی در این سالها کار و درس را در کنار همدیگر ادامه می داد اما هیچگاه حرفه مستقل از پدر را شروع نکرد برادران بزرگتر وی نیز در آلمان در رشته آلمان تحصیل کردند، این ۳ برادر در همان معازه فرش فروشی پدر کار می کردند، تا اینکه یک سال قبل از انقلاب اسلامی، یعنی سال ۵۶، هنگامی که آقای محمدرضا گنجی ۱۸ سال داشت، پدرش فوت کرد، دقیقا در این زمان بود که تصمیم بزرگی توسط برادران گنجی گرفته شد که باعث شد خوشنام ترین برند چسب ایران متولد شود و در حقیقت چسب در اندازه های کوچک راهی خانه‌ها شود.

موسس چسب رازی

پیشنهاد جالب یکی از برادران گنجی

همانطور که گفتیم شغل خانوادگی آنها فروش فرش بود که در همان ایام بعد از فوت پدر، به واردات موکت هم اقدام کرده بودند. برای چسباندن موکت به زمین چسب های موجود در بازار آنقدرها خوب نبود و چسب های وارداتی هم مقرون به صرفه نبود مشکل از آنجا بیشتر شد که اوایل انقلاب هر کالایی پیدا نمی شد و واردات محدود شد. این شد که به پیشنهاد ۲ برادرش که دانش آموخته رشته شیمی در آلمان بودند اقدام به راه اندازی آزمایشگاه کوچکی برای تولید چسب موکت کردند و از فرمول های چسب آلمانی که در آن زمان بسیار مرغوب بود استفاده کردند. به مرور چسب‌های دیگری با فرمول‌های بهتر تولید کردند،  اما هنوز سهم بازار خوبی نداشتند و رقبای بزرگ و قدیمی مانند چسب پارس یکه تاز بازار چسب بودند. بنابراین پولهای پدر را از آلمان وارد ایران کردند و در شهرک صنعتی البرز زمینی خریداری کردند و بعد از انقلاب اسلامی کلنگ احداث کارخانه زده شد و اینگونه شد که داستان برند رازی شکل گرفت و خیلی زود چسب های با کیفیت تولید شد اما تا ۲ سال باز هم فروش خوبی نداشتند تا اینکه آقای محمدرضا گنجی دست به ابتکار جالبی زد و با تحقیق بازار متوجه شد علاوه بر اینکه چسب ها از کیفیت خوبی برخوردار نیستند بسته بندی مناسبی هم ندارند ( در گذشته چسب ها برای مصارف صنعتی ساخته می شد و مقدار چسب به قدری زیاد بود که به‌صرفه نبود برای چسباندن یک قطعه کوچک آن میزان چسب خریداری شود و مردم مجبور بودند برای انجام یک کار کوچک چسب ۲۵۰ گرمی بخرند در صورتیکه ۱۰ گرم چسب برای انجام کار کفایت می کرد) با تحصیلاتی که داشت و تحقیقاتی که کرد بلافاصله بسته بندی های کوچک ۱۰، ۲۰، ۴۰ گرمی را به بازار عرضه کردند و اینگونه شد که چسب خانگی برای اولین بار در ایران تولید و در دسترس مردم قراد گرفت. قدم بعدی تبلیغات بود که تصمیم به تبلیغات مداوم در تلویزیون گرفت و با اینکار در شناساندن برندشان موفق شدند.

آموزه های پدر برادران گنجی

پدر برادران گنجی همیشه می گفت ” تومنی یک قران” یعنی هر تومان، یک قران کاسبی کنید و همچنین می گفت ” کاسب خوب، کسی است که خشک بخرد و چرب بفروشد. یعنی مقداری گران تر بفروشد و همیشه آنها را تشویق به کار سالم می کرد و تاکید داشت برای چند قران خودتان را مدیون مردم نکنید. ” هیچ وقت کالای بی کیفیت تولید نکن” این شعار سرلوحه تمامی کسب و کار برادران گنجی بود.

دلیل انتخاب برند رازی چه بود؟

در آن سه سالی که پیشنهاد تاسیس کارخانه چسب سازی که توسط یکی از برادران ارئه شد و مورد استقبال قرار گرفت، تا راه اندازی کارخانه، یکی از موارد بسیار مهم،  نامگذاری شرکت و اخذ مجوز تاسیس و  انتخاب نام برند محصولات کارخانه و شعار تبلیغاتی آن بود و پس از چند ماه بررسی بالاخره نام رازی که برگرفته از بزرگترین دانشمند و کاشف الکل، یعنی محمدرضا ذکریای رازی بود، انتخاب شد.

لوگوی چسب رازی

همه راضی از چسب رازی

حرفه‌ای ترین روش برندینگ، خلق شعار تبلیغاتی مناسب با محصول و کیفیت و نحوه استفاده آن می باشد به همین منظور به پیشنهاد یکی از برادران، شرکت چیمکو پریلننگ را با سرمایه اولیه ۱۰ میلون تومان ثبت کردند، که بعدها با یک صورتجلسه اقدام به تغییر نام شرکت نموند و به شرکت شیمیایی رازی تغییر نام دادند، مرحله بعدی انتخاب برند محصولات کارخانه بود که از نام برند رازی استفاده کردند، قدم بعدی انتخاب شعار تبلیغاتی بود، زیرا می خواسنتد در تلویزیون اقدام به تبلیغ کنند تا مردم با محصولات و برند رازی آشنا شوند، اما شعاری که انتخاب کرده بودند از طرف صدا و سیما رد شد زیرا شعار ” چسب رازی، بهترین چسب دنیا” را انتخاب کرده بودند که صرفا یک ادعا بود و باید اثبات می شد. برای همین بلافاصله آقای محمدرضا گنجی شعار ” همه راضی از چسب رازی” رو انتخاب کرد و با روش تبلیغاتی بسیار خوب، خیلی سریع نام این برند معروف شد. علاوه بر تلویزیون، تبلیغات محیطی و بیلبوردهای ایستگاه‌های اتوبوس هم شروع کردند و اینگونه شد که چون هم حجم چسب رازی کوچک بود هم قیمت مناسبی داشت، هم تبلیغات خوبی شده بود، هم شعار تبلیغاتی بسیار جذابی داشت، به فروش بالایی رسیدند. شرکت شیمیایی رازی علاوه بر ثبت برندهایش، شعار تبلیغاتی خود را نیز ثبت نمود. همانطور که می دانیم شعار هم مانند برند قابل ثبت می باشد برای دیدن شعارهای تبلیغاتی معروف ترین برندهای خارجی و ایرانی کلیک کنید و همچنین برای مشاوره رایگان ثبت برند و شرکت کافی است با ما تماس بگیرید.

همه راضی از چسب رازی

ادامه رشد برند رازی

نام شرکت به گروه صنعتی رازی سهامی عام تغییر کرده و محصولات کارخانه با نامهای دیگری چون سحر، سندیکا، 2000، 3000 و … روانه بازار شد. بسیاری از شرکت ها همه محصولات خود را با نام یک برند وارد بازار می کنند که به اصطلاح می گویند تک برند، اما شرکت رازی بین ۵۰ تا ۶۰ نوع محصول دارد که برخی از محصولات را با نام برندهای دیگری وارد بازار می‌کند به این روش مولتی برند یا چند برند می گویند و برای هر برند، تبلیغاتی با استراتژی متفاوتی انجام می گردد.

کارخانه چسب رازی

صادرات موفق برند رازی

 سال ۱۳۸۰ اقدام به صادرات چسب کردند اما از آنجایی که آقای محمدرضا گنجی بسیار باهوش بود بسته بندی های چسب ها روا طوری طراحی کرده بود که علاوه بر زبان فارسی به زبان های عربی، انگلیسی و حتی ترکی هم ترجمه شده بود بنابراین محصولات قابل خواندن برای عموم مردم شد و این نوع بسته بندی هوشمندانه باعث شد صادرات موفقی به کشورهای دیگر داشته باشد و سهم بازار خوبی، هم در داخل ایران، هم در کشورهای خاورمیانه کسب کند. اما داستان برند رازی به همینجا ختم نشد و برادران گنجی به تدریج به تولید محصولات دیگر شیمیایی از جمله لاستیک، روی آوردند و شرکت آرتاویل تایر را تاسیس کردند و لاستیک هایی با برند “گلدستون” وارد بازار کردند که باز هم چون روش تبلیغاتی خوبی در تلویزیون انتخاب کرده بودند خیلی زود فروش خوبی در این زمینه تجربه کردند. البته کارخانه جدید در شهر اردبیل با هدف اشتغال زایی و صنعتی شدن این استان تاسیس شد.

همچنین کارخانه ضدیخ و روغن ترمز هم تاسیس شد و حتی کارخانه ای جهت تولید تیوپ آلمینیومی برای داروسازی احداث شد که در سال علاوه بر ۷۰ هزار تن چسب، ۲۰ هزار تن تیوپ هم تولید می کند، امروزه ۵۰۰۰ کارمند و کارگر در بخش های مختلف گروه شیمیایی رازی مشغول به کار هستند.

لاستیک گلدستون

خرید برند مهرام توسط برند رازی

در ابتدای انقلاب، بنیانگذار کارخانه مهرام تصمیم به فروش آن گرفت … برادران گنجی ۳ میلیارد تومن که رقم بسیار بالایی بود، مهرام را از ایشان خریدند، البته برند مهرام حدود ۳ میلیارد تومان فروش در سال داشت ، که امروزه به فروش بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان رسیده و بازار بسیار خوبی دارد. در آن زمان کارخانه مهرام فقط سس مایونز و سس قرمز تولید می کرد که با ایده پردازی برادان گنجی امروزه بیش از ۸۰ قلم محصول، تولید می کند.

تلخ ترین خاطره برند رازی

آتش سوزی کارخانه رازی

آقای محمدرضا گنجی در ۷ سالگی مادر خود را از دست داد و در ۱۸ سالگی هم پدر خود را، همچنین سال ۱۳۶۴ تمام کارخانه از بیخ و بن در آتش سوخت اما همه اینها ذره ای در ناامید شدن این ۳ برادر سهمی نداشت و آنها مسیرشان را همواره پرتلاش ادامه دادند و برای جلوگیری خسارت ها شرکت بیمه رازی را دو سال بعد تاسیس کردند.

محصولات برند رازی

محصولات رازی

برای هر صنفی، تنوع محصولات دارند به عنوان مثلا برای کسانی که با ابزار و رنگ کار می کنند، حدود ۱۵ نوع چسب تولید کرده‌اند یا در قدیم که برای درزگیری دیوار از گل استفاده می‌شد، امروزه با نوعی چسب قابل درزگیری می باشد و به طور کلی ۸۰ درصد از سهم بازار چسب داخلی، از آن برند رازی می باشد و سالیانه ۱۸ هزار تن چسب تولید می کند و موفق به اخذ گواهینامه های ایزو 2008، ایزو 9001 میباشد برای دریافت ایزو اینجا کلیک کنید. همچنین در سال ۱۳۶۷ اقدام منحصر به فردی انجام دادند و موتور سیکلت های کشور را با تاسیس شرکت بیمه رازی، بیمه کردند.

 • انواع چسب های سیلیکونی (سیلیکون سیل – سیلیکون جی آی – سیلیکون فلکس – سلیکون مرسی – میلیکون نیوترال پرستیژ – سیلیکون حرارتی)
 • انواع چسب های نواری ( چسب نواری کریستال – چسب قهوه‌ای صنعتی – چسب برق – چسب نواری لوگو دار – چسب تحریر – چسب کریستال صنعتی)
 • انواع چسب های ساختمانی ( پی وی سی فشار قوی تارگت – چسب آهن – فوم پلی اورتان – چسب موکت – چسب پلی اورتان سوسیسی – چسب نیوترال سوسیسی – چسب یک دو سه)
 • انواع چسب های کیف و کفش (چسب پی یو – چسب سوپر پی یو – کانتکت – سوپر کانتکت – اینستنت- چسب فوری)
 • انواع چسب عمومی و تحریر ( کرافت – همه کاره – دوقلو – ماتیکی – قطره ای – دوقلوی شفاف – فولاد – پارچه)
 • انواع چوب و مبلمان ( چسب چوب وینول – چسب چوب راش)
 • انواع بایوکیل (بایوکیل کلاسیک – بایوکیل ماکروفست – بایوکیل اکترا جی تی)
اینفوگرافی برند رازی

در این مقاله سعی شد اطلاعات مفیدی مورد داستان برند رازی، در اختیار شما قرار گیرد. پیشنهاد میکنیم برای انتخاب نام و نوع شرکت، ثبت برند فارسی و لاتین و ثبت شعار، از مشاوره ی رایگان کارشناسان حقوقی تهران ثبت، بهره مند گردید. کافیست با شماره ی 02143902000 تماس حاصل فرمایید.

دکمه ورود به اینستاگرام
دکمه ورود به آپارات

مشاوره رایگان

۲۹ کارشناس حقوقی آنلاین هستند.
۰۲۱۴۳۹۰۲۰۰۰

  نوع مشاوره:

  با ارسال اطلاعات بالا، موافقت خود را جهت دریافت تماس و پیامک اعلام می‌کنم.

  تغییرات شرکت
  گذاشتن یک نظر