Warning: sprintf(): Too few arguments in /home/regbrand/public_html/wp-content/themes/Avada/includes/metaboxes/tabs/tab_sliders.php on line 164
راهنمای انتخاب نام شرکت - اسم شرکت - تهران ثبت

سامانه تخصصی ثبت شرکت ها، نام و علائم تجاری

راهنمای انتخاب نام شرکت

زمان مطالعه: 12 دقیقه

یکی از موقعیت هایی که ممکن است با آن روبرو شده یا در آینده روبه رو شوید، زمانی است که بخواهید شرکت خود را با نام انتخابی خود به ثبت برسانید. در این مقاله با ما همراه باشید تا نکات لازم برای انتخاب نام شرکت را برای شما شرح دهیم.

آنچه در این مقاله می خوانید…

خواندن این مقاله را به چه کسانی پیشنهاد می کنیم؟
 • صاحبان کسب و کار
 • افرادی که قصد راه اندازی شرکت دارند
 • علاقمندان به قانونی کردن کسب و کار

اطلاعات تماس

همه ی انسان ها در طول زندگی خود با موقعیت هایی روبرو می شوند که باید نامی را انتخاب و یا پیشنهاد بدهند. شما نیز قطعا برایتان پیش آمده که بخواهید برای یک کودک تازه متولد شده، یک شعر یا کتابی که نوشته اید، مغازه یا فروشگاهی که به تازگی افتتاح کرده اید و یا سایتتان نامی مناسب انتخاب کنید. یکی دیگر از موقعیت هایی که ممکن است با آن روبرو شده یا در آینده روبه رو شوید زمانی است که بخواهید شرکت خود را با نام انتخابی خود به ثبت برسانید. در این مقاله با ما همراه باشید تا نکات لازم برای انتخاب یک نام مناسب برای شرکت را برای شما شرح دهیم.

ضرورت انتخاب نام شرکت

ضرورت انتخاب نام برای شرکت

در مقاله ی ثبت شرکت گفته شد زمانی که بخواهیم کسب و کار خود را قانونی کنیم باید اقدام به ثبت آن در قالب یک شرکت نماییم و همچنین عنوان شد که یکی از مهم ترین و حساس ترین مراحل ثبت شرکت انتخاب یک نام مناسب برای شرکت است. نام شرکت می تواند تأثیر چشمگیری روی اشخاص و ارتباط آن ها با شرکت به عنوان مشتری داشته باشد. قطعا یک نام خوب، ذهن مخاطب را درگیر کرده و ماندگارتر خواهد بود.

اما قبل از اینکه برای انتخاب نام شرکت وقت و انرژی گذاشته و نتیجه گیری کنیم بهتر است بدانیم که مانند بسیاری از اموری که در طول زندگی با آن ها مواجه شده ایم، این مورد هم قوانین و مقرراتی دارد که باید بر طبق آن ها اقدام به انتخاب نام موردنظر خود کنیم تا از رد شدن آن توسط سازمان امور ثبت شرکت ها جلوگیری کنیم.

چه نامی برای کسب و کارم مناسبه
نامگذاری انواع شرکت ها ی تجاری

نامگذاری انواع شرکت ها ی تجاری

شرکت های تجاری در ایران به 7 دسته تقسیم میشود که شامل شرکت های با مسئولیت محدود، شرکت های سهامی خاص و عام، شرکت نسبی، شرکت تضامنی، مختلط سهامی، مختلط غیرسهامی و شرکت های تعاونی است. نامگذاری هر یک از این شرکت ها، علاوه بر قوانینی که برای همه ی آن ها مشترک است، قوانین خاص خود را نیز دارند که می بایست آن ها را در نظر گرفت.

نام انتخابی بهتر است با نوع فعالیت شرکت متناسب بوده و گمراه کننده نباشد.

قوانین انتخاب نام شرکت

مواردی که رعایت آن ها در انتخاب نام برای انواع شرکت ها مشترک است

 1. نام شرکت باید حتما دارای ریشه ی فارسی و معنی دار باشد. یعنی معنی آن در لغت نامه های معتبر فارسی مثل دهخدا، عمید و معین موجود باشد.(البته باید به این نکته توجه داشت که نام هایی مانند رویال، پرشین و ... در فرهنگ دهخدا دارای معنی هستند اما هرگز ثبت نخواهند شد.)
 2. فاقد تشابه با شرکت های ثبت شده ی قبلی باشد و همچنین نمی توان به اسامی شرکت های ثبت شده واژه ای به عنوان پیشوند یا پسوند اضافه کرد.
 3. از اسامی شهرها و القاب و اسامی اشخاص مشهور نمی توان استفاده کرد.
 4. در صورت استفاده از نام محل یا شهر در نام شرکت، باید حتما شرکت موردنظر، در همان حوزه ی ثبتی به ثبت رسیده باشد.
 5. از نام های دولتی و متعلق به حاکمیت نباید استفاده کرد..
 6. نام انتخابی باید متعارف بوده و با اهداف جمهوری اسلامی مغایرت نداشته باشد.
 7. نمی توان از اسامی که مخالف قانون یا نظم عمومی و شئونات اسلامی و اخلاق حسنه باشد استفاده نمود.
 8. نام انتخابی می بایست سه سیلابی بوده و شامل حداقل یکی از اسامی خاص باشد.
انتخاب نام شرکت

در گذشته امکان نامگذاری شرکت ها به صورت تک سیلابی یا دو سیلابی وجود داشت. اما به علت تعدد شرکت ها در چند سال اخیر، برای عدم تشابه نام شرکت، ناچاراً باید از اسامی سه سیلابه استفاده نمود.

قوانین انتخاب نام انواع شرکت

قوانین انتخاب نام برای انواع قالب های ثبتی شرکت ها

شرکت سهامی:

طبق ماده 22 قانون تجارت، در اسم این نوع شرکت حتما باید کلمه "سهامی" قید شد. همچنین نیازی به قید نام هیچ یک از شرکا نمی باشد.

شرکت با مسئولیت محدود:

طبق ماده 95 قانون تجارت، در اسم شرکت باید عبارت "‌با مسئولیت محدود" قید شود. در غیر این صورت آن شرکت در مقابل اشخاص ثالث شرکت تضامنی محسوب و تابع ‌مقررات آن خواهد بود. اسم شرکت نباید متضمن اسم هیچ یک از شرکاء باشد و الا شریکی که اسم او در اسم شرکت قید شده، در مقابل اشخاص ثالث حکم شریک ضامن در‌شرکت تضامنی را خواهد داشت.

حتما بخوانید: شرکت سهامی خاص

شرکت تضامنی:

طبق ماده 117 قانون تجارت، در اسم شرکت تضامنی باید عبارت "شرکت تضامنی" و لااقل اسم یک نفر از شرکا ذکر شود. ‌در صورتی که اسم شرکت مشتمل بر اسامی تمام شرکاء نباشد باید بعد از اسم شریک یا شرکایی که ذکر شده است، عبارتی از قبیل "‌و شرکاء" یا "و‌ برادران" قید شود.

شرکت مختلط:

طبق ماده 163 قانون تجارت، در اسم شرکت باید عبارت "‌شرکت مختلط" و لااقل اسم یکی از شرکاء ضامن قید شود.

شرکت نسبی:

طبق ماده 184 قانون تجارت، در اسم شرکت نسبی عبارت "شرکت نسبی" و لااقل اسم یک نفر از شرکاء باید ذکر شود. در صورتی که اسم شرکت مشتمل بر اسامی‌تمام شرکاء نباشد بعد از اسم شریک یا شرکایی که ذکر شده عبارتی از قبیل "و شرکاء"  "‌و برادران" ضروری است.

قطعاً انتخاب یک نام مناسب برای شرکت، نیازمند در نظر گرفتن همه ی جوانب و موارد ذکر شده می باشد. برای اطلاع بیشتر و دریافت مشاوره از مشاوران ثبتی و حقوقی تهران ثبت، کافیست با شماره 02143902000 تماس حاصل فرمایید و یا از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشین همچنین با کلیک بر روی اینجا می توانید با مشاوران تهران ثبت صحبت کنید.

دکمه ورود به اینستاگرام
دکمه ورود به آپارات

مشاوره رایگان

۲۹ کارشناس حقوقی آنلاین هستند.
۰۲۱۴۳۹۰۲۰۰۰

  نوع مشاوره:

  با ارسال اطلاعات بالا، موافقت خود را جهت دریافت تماس و پیامک اعلام می‌کنم.

  تغییرات شرکت
  گذاشتن یک نظر

  عنوان

  رفتن به بالا