راهنمای انتخاب نام شرکت

نام هر شرکت، سازمان و یا ارگان، اولین تداعی کننده از نوع و طیف کالا و خدمات ارائه دهنده آن بخش می‌باشد. انتخاب نام، در عین حال که بسیار ساده می‌نماید، یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین مراحل ثبت یک شرکت، اعم از ثبت شرکت مسئولیت محدود، ثبت شرکت سهامی خاص، ثبت شرکت سهامی عام، ثبت شرکت تضامنی و یا سایر انواع دیگر ثبت شرکت‌ها می‌باشد.

لذا حساسیت‌های بیشتری روی انتخاب نام صحیح و مناسب لحاظ می‌گردد.

به همین دلیل، با تجمیع تجربه مشاوران تهران ثبت و نیز قوانین و مقررات مصوبه در این حوزه، مجموعه‌ای از اصول را تدوین کرده‌ایم تا شما با مطالعه آن، بتوانید چارچوب اصلی تعیین نام شرکت مسئولیت محدود یا سایر انواع شرکت را به راحتی بررسی نمائید.

طبق قوانین فعلی اداره ثبت شرکت‌ها، نام شرکت باید سه سیلابی باشد. ذکر این نکته ضروریست که کلمات خاص جزو سیلاب، به شمار نمی‌آیند.

هر اسمی که انتخاب می‌گردد، باید در فرهنگ لغت دهخدا دارای معنی باشد. البته بعضی از اسامی و کلمات علی رغم وجود در فرهنگ دهخدا، قابلیت ثبت ندارد. کلماتی نظیر پرشین، رویال و امثال آنها، از این دست هستند. در نظر داشته باشید که کلمات غیر فارسی مانند ایمیل، تکنیک و نظیر آنها، قابلیت ثبت ندارند. مجموعه ای از کلمات غیر مجاز را می‌توانید در مثاله [ کلمات غیر مجاز نام شرکت ] مطالعه کنید.

یکی از نکات بسیار مهم آن است که نام محل و شهر، تنها در صورتی توسط اداره ثبت شرکت‌ها قبول واقع می‌شود که شرکت در همان حوزه ثبتی، ثبت بشود.

یکی دیگر از ابعاد مهم انتخاب نام شرکت در مورد انتخاب کلماتی مانند بازرگانی، خدماتی، مهندسی، گروه می‌باشد. این کلمات بصورت عدد برای سیلاب نام شرکت، لحاظ نمی‌شوند مگر اینکه بصورت حروف قید شده باشند. یا کلمه ای مانند “پترو” در ابتدای نام شرکت و کلمه ای نظیر “مهر” در انتهای نام شرکت، قابلیت ثبت را ندارد.

نام شرکت، پیرو قوانین و مقررات مخصوص به خود می‌باشد. دقیقا نظیر آنچه که اداره ثبت احوال بر نام نوزادان در راستای صدور هویت و شناسنامه اعمال می‌کند، در اداره ثبت شرکت‌ها نیز، قوانینی برای این منظور وضع و اجرایی می‌باشد.

این قوانین به مرور زمان در حال رشد، بهبود، اصلاح و اجرا می‌باشند. لذا ممکن است نام شرکتی که قبلاً امکان ثبت داشته است، هم اکنون با توجه به قوانین جاری و ساری، امکان ثبت نداشته باشد. البته برعکس این عبارت، به ندرت پیش می‌آید.

یکی دیگر از نکات بسیار مهم و در عین حال ساده که بسیاری از متقاضیان ثبت شرکت‌ها از آن بی اطلاع هستند آن است که قانون ثبت شرکت، صرفا سه سیلابی نیست! بله، اگر بتوانین نامی دو سیلابه را که در اداره ثبت، به ثبت نرسیده باشد، پیدا کنید، می‌توانیم آن نام را برای شما به ثبت برسانیم.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر، به آموزش [ انتخاب نام شهرها برای نام شرکت ] مراجعه نمائید و یا [ درخواست ثبت شرکت ] خود را هم اکنون بصورت آنلاین تکمیل و ارسال نمائید تا کارشناسان تهران ثبت با شما تماس حاصل نمایند.

جدید
دیدگاه
برچسب ها