Warning: sprintf(): Too few arguments in /home/regbrand/public_html/wp-content/themes/Avada/includes/metaboxes/tabs/tab_sliders.php on line 164
ثبت برند چیست؟ چرا باید برند خود را ثبت کنیم؟ - تهران ثبت

سامانه تخصصی ثبت شرکت ها، نام و علائم تجاری

هر آنچه که باید در مورد ثبت برند بدانید

زمان مطالعه: 5 دقیقه

اینکه در چه زمینه ای مشغول فعالیت هستید و یا چه کسب و کاری دارید، فرقی نمیکند، اما حتما تابحال، به این فکر کرده اید که کسب و کارتان رونق بیشتری پیدا کند و به عبارت ساده تر، شناخته شوید؟ آیا می دانید ثبت برند چیست و چه مزیت هایی برای رشد کسب و کار شما دارد؟ در مقاله ثبت شرکت، گفته شد برای اینکه به فعالیت خود، شخصیت حقوقی بخشیده و از حمایت قانون برخوردار شوید، باید اقدام به ثبت شرکت نمایید. اما در مرحله ی بعد، برای معرفی و شناخته شدن شرکت، کالا و محصولات خود، بهتر است به دنبال ثبت نام و علامت تجاری خود نیز باشید.

جامع ترین راهنمای ثبت برند

آنچه در این مقاله می خوانید…

خواندن این مقاله را به چه کسانی پیشنهاد می کنیم؟
 • کلیه تولید کنندگان
 • کلیه کسانی که در امر بسته بندی کالا هستند
 • فروشندگان کالا
 • فروشندگان خدمات
 • صاحبان کسب و کار خانوادگی
 • صاحبان کسب و کار شرکتی
برند چیست

برند چیست؟

اطلاعات تماس

اینکه در چه زمینه ای مشغول فعالیت هستید و یا چه کسب و کاری دارید، فرقی نمیکند، اما حتما تابحال، به این فکر کرده اید که کسب و کارتان رونق بیشتری پیدا کند و به عبارت ساده تر، شناخته شوید. در مقاله ثبت شرکت، گفته شد برای اینکه به فعالیت خود، شخصیت حقوقی بخشیده و از حمایت قانون برخوردار شوید، باید اقدام به ثبت شرکت نمایید. اما در مرحله ی بعد، برای معرفی و شناخته شدن شرکت، کالا و محصولات خود، بهتر است به دنبال ثبت نام و علامت تجاری خود نیز باشید. در این مقاله، ما علاوه بر تعریف برند و شرح مزیت های آن، به شما خواهیم گفت که برای ثبت برند چه مدارکی را باید فراهم کرده و چه مراحلی را طی کنید. پس با ما همراه باشید.

برند(BRAND)، در واقع واژه ی انگلیسی “نام تجاری” است که در زبان فرانسوی هم marque(مارک) گفته میشود. اما در ایران، به طور عام با همان واژه ی بِرَند شناخته می شود.

در جهان امروز، شرکت ها در عرصه ی تجاری، دارای اهمیت ویژه ای هستند. بنابراین ثبت برند، باعث قدرت یک شرکت یا کالا و محصول می شود. در حقیقت، یک کالا یا محصول و یا حتی فعالیت، با نام خاصی که برایش در نظر گرفته شده است، در جهان شناخته می شود و این امر موجب آسودگی خاطر فروشنده و ارائه دهنده ی خدمات و همچنین اعتماد بیشتر مشتریان می شود. به این دلیل که برندها، توسط قشر قابل توجهی از مشتریان مورد تأیید قرار گرفته اند و به عبارتی مرحله ی تأیید و انتخاب را گذرانده اند.

برند ها، خاصیت اطمینان و وفاداری مشتری که می تواند از نظر جنس محصول، سلامت محصول، خدمات، ارزش خرید و … باشند را دارا هستند.

پس به طور کلی، می توان گفت که برند، نامی تجاری است که هر شرکت، برای معرفی محصول و خدمات خود و همچنین حضور در بازار رقابت کسب و کار، از آن بهره می برد.

برندها
مزایای ثبت برند

مزایای ثبت برند

 1. قانونی شدن: ثبت برند، موجب می شود خدمتی که شما ارائه می دهید، به لحاظ قانونی شناخته شود و در صورتی که افراد سودجو، قصد سوءاستفاده از برند شما را داشته باشند، میتوانید از آن ها شکایت کرده و قانون نیز، موظف به پیگیری شکایت شما می باشد.
 2. ایجاد تمایز: شما با ثبت نام و علامت تجاری خود، در حوزه ی فعالیت خود شناخته شده و نسبت به رقبای خود، متمایز می شوید. در نتیجه، مشتریان به راحتی می توانند شما را پیدا کنند و این موضوع، علاوه بر اینکه به رشد شغلی شما کمک فراوانی می کند، می تواند برای مشتریان شما نیز بسیار خوشایند باشد.
 3. بازاریابی: اصول کار بازاریابی، به این صورت است که شما از طریق آگاه کردن افراد نسبت به خدمات و محصولات خود، به ارتقاء خرید یا فروش و به طور کلی به شهرت یافتن محصول یا خدمات خود، کمک فراوانی می کنید که این امر بدون ثبت برند و لوگو امکان پذیر نیست.
 4. نمایندگی: شما می توانید بعد از اینکه برند خود را به ثبت رساندید، حق امتیاز آن را به اشخاص ثالث در سایر شرکت ها واگذار کرده و از این طریق به اعتبار خود بیفزایید.
 5. ایجاد دارایی: اگر برند شما جایگاه خوبی را در بازار تجارت کسب کند، خود به تنهایی می تواند برای شما یک دارایی با ارزش محسوب شود. به این دلیل که می توانید آن را در آینده به فروش برسانید و یا به شرکت های دیگر این اجازه را بدهید که از اعتبار شما برای شناخته شدن برند خود استفاده کرده و از این طریق برای خود نیز، درآمد جداگانه ای فراهم کنید.
 6. وام و تسهیلات: ثبت برند باعث ایجاد اعتماد برای بانک و سرمایه گذار می شود. زیرا شما بعد از ثبت نام تجاری خود تحت حمایت قانون هستید.

برای ثبت برند لاتین، داشتن کارت بازرگانی الزامی است.

ثبت برند چیست
استعلام برند

استعلام برند قبل از ثبت

یکی از ویژگی های ثبت برند، این است که هنگامی که فرد یا شرکتی برند یا همان نام تجاری خود را ثبت میکند، تمامی حقوق این نام، متعلق به آن فرد یا شرکت است و برای افرادی که بخواهند مشابه آن را به ثبت برسانند، منع قانونی ایجاد می شود.

برای جلوگیری از اینگونه مشکلات و همچنین صرفه جویی در زمان و هزینه های خود، قبل از اقدام به ثبت برند، حتما از طریق فرم استعلام برند، از اینکه نام مورد نظر شما قبلا توسط فرد یا شرکت دیگری به ثبت نرسیده است، اطمینان حاصل فرمایید.

برای استعلام برند انتخابی خود، میتوانید به صورت رایگان از فرم استعلام برند تهران ثبت استفاده نمایید.

ثبت برند

درتصویر بالا، مراحل ثبت برند به صورت مختصر بیان شده است. برای آگاهی و اطلاعات بیشتر، می توانید با مشاوران تهران ثبت تماس گرفته و به صورت رایگان مشاوره بگیرید.

مدارک ثبت برند حقیقی

مدارک مورد نیازثبت برند برای اشخاص حقیقی

 1. کپی شناسنامه
 2. کپی کارت ملی
 3. کپی کارت بازرگانی (در صورتی که برند شامل حروف لاتین باشد یا فاقد معنی در لغتنامه ی فارسی باشد.)
 4. کپی مجوز فعالیت (جواز تأسیس، پروانه ی بهره برداری، پروانه ی ساخت، جواز کسب و …)
 5. گواهی امضاء
مدارک ثبت برند
حتما بخوانید: ثبت شرکت چیست؟
مدارک ثبت برند حقوقی

مدارک مورد نیاز ثبت برند برای اشخاص حقوقی

 1. کپی شناسنامه
 2. کپی کارت ملی
 3. کپی روزنامه رسمی تأسیس و آخرین تغییرات شرکت (تاریخ آخرین تغییرات از 2 سال بیشتر نباشد.)
 4. کپی کارت بازرگانی (در صورتی که برند شامل حروف لاتین باشد یا فاقد معنی در لغتنامه ی فارسی باشد.)
 5. کپی مجوز فعالیت (جواز تأسیس، پروانه ی بهره برداری، پروانه ی ساخت، جواز کسب و …)
 6. گواهی امضاء

قابل ذکر است، ثبت برند نیز، مانند سایر کارهای ثبتی، پیچیدگی های خاص خود را دارد و تمامی مراحل را باید با دقت و بدون نقص انجام داد. بدین منظور، بهتر است برای سهولت در انجام کارهای خود، از مشاوران ثبتی و حقوقی کمک بگیرید. جهت تماس با مشاوران و وکلای با تجربه و خبره ی تهران ثبت، کافیست با شماره 02143902000 تماس حاصل فرمایید.

دکمه ورود به اینستاگرام
دکمه ورود به آپارات

مشاوره رایگان

۲۹ کارشناس حقوقی آنلاین هستند.
۰۲۱۴۳۹۰۲۰۰۰

  نوع مشاوره:

  با ارسال اطلاعات بالا، موافقت خود را جهت دریافت تماس و پیامک اعلام می‌کنم.

  تغییرات شرکت
  3 دیدگاه
  1. […] حتما بخوانید: هر آنچه درباره ثبت برند باید بدانید. […]

  2. […] صاحب کسب و کاری هستید و یا به تازگی برند خود را ثبت کرده اید، باید بدانید که معمولاً برند ها […]

  3. […] حتما بخوانید: لیست کامل طبقات برندحتما بخوانید: هر آنچه که باید در مورد ثبت برند بدانید […]

  گذاشتن یک نظر

  عنوان

  رفتن به بالا